Przed nami trzeci sezon Polskiej Ligi Esportowej – Runda Wiosenna 2018. Nim jednak rozpoczną się rozgrywki zasadnicze, czeka nas jeszcze szereg kwalifikacji. To właśnie one wyłonią cztery zespoły, które dołączą do grona bezpośrednio zaproszonych uczestników.

Cały proces awansu do wiosennej rundy Polskiej Ligi Esportowej rozpoczną trzy tury otwartych kwalifikacji. Zapisać się do nich mogą dosłownie wszyscy, spełniający warunki regulaminu. Promocję do kolejnej fazy – kwalifikacji zamkniętych – otrzymają zwycięzcy każdego turnieju eliminacyjnego. Dołączą oni do czterech zespołów zamykających jesienną tabelę ligową, czyli: Izako Boars, tomorrow.gg, INETKOX oraz Check-Point. Wśród drużyn, które mają zapewnione miejsce na zamkniętych kwalifikacjach jest także Codewise Unicorns, którzy wygrali Slot na turnieju Copernicup. Zapisy do otwartych kwalifikacji rozpoczną się dziewiątego marca – w dniu Meczu Gwiazd organizowanego przy współpracy z STS; tutaj możecie głosować na Kapitanów.

W kwalifikacjach zamkniętych – które odbędą się Offline – na trzy wyróżniające się wcześniej drużyny czekać już będą składy docenione przez organizatorów. Zespoły podzielone zostaną na dwie grupy, w których pojedynki – zgodnie z systemem „każdy z każdym” – rozgrywać będą się w trybie BO3. Cztery najlepsze formacje tego etapu uzyskają miejsce w rozgrywkach zasadniczych, a w nich do akcji wkroczy dziesięć organizacji ze ścisłej czołówki kraju, które walczyć będą o miano najlepszej i niemałe nagrody pieniężne. Sześć klubów ulokowało się na szczycie ligowej klasyfikacji w poprzedniej edycji zmagań: Team Kinguin, Venatores, AGO Esports, PRIDE, Pompa Team i SEAL Esports. Jak tym razem będzie wyglądać schemat rozgrywek? Właściwie bez zmian. Najpierw – w systemie grupowym – odbędą się pojedynki BO2 między wszystkimi zespołami. Każde zwycięstwo nagradzane będzie nie tylko trzema punktami w tabeli, ale także sumą 1200 złotych. Za remis gracze dostaną natomiast jeden punkt oraz 600 złotych. Co ciekawe, tym razem – tak jak w poprzednim sezonie – poddanie meczu zostanie odpowiednio ukarane. Walkower spowoduje bowiem odjęcie trzech punktów z dorobku zespołu łamiącego regulamin.

W przeprowadzonym na łamach naszej strony wywiadzie Jakub Paluch, prezes zarządu ELIGA powiedział: Chciałbym dożyć czasów, w których każdy mecz rozgrywany jest przed publicznością. W największych miastach znajdowałyby się areny, a do nich na każdą kolejkę zjeżdżałyby zespoły. Tak widzę rozgrywki za np. pięć latNowością w rundzie wiosennej będzie więc rozegranie jednej kolejki sezonu zasadniczego w trybie LAN-owym. Gdzie i kiedy uczestnicy Polskiej Ligi Esportowej spotkają się, by powalczyć o punkty i nagrody pieniężne? Możecie już zacząć zgadywać!

Fazą zwieńczającą sezon będą playoffy offline, które ponownie zarezerwowano dla najlepszych z najlepszych, a więc czterech formacji, które uzyskają najwięcej punktów w grupie. Półfinały, wielki finał oraz mecz o trzecie miejsce rozstrzygną kto tym razem zgarnie tytuł Mistrza Polskiej Ligi Esportowej, a także zdecydują o podziale kolejnych nagród.