Polska Liga Esportowa to przełomowe wydarzenie na polskiej scenie. Po raz pierwszy zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy mają szansę zagrać w profesjonalnej lidze. Osiem najlepszych zespołów, pięć zaproszonych i trzy wyłonione w procesie kwalifikacji, powalczy w grach League of Legends i Counter-Strike: Global Offensive o nagrody z łącznej puli 240 000 złotych i unikatową szansę pokazania się szerszej publiczności.

Celem Polskiej Ligi Esportowej jest popularyzacja profesjonalnych rozgrywek w naszym kraju i promowanie formatu, który pozwala drużynom dotrzeć do nowych fanów. Układ ligi zaprojektowany został tak, by stabilizować polski esport poprzez regularne nagradzanie zwycięzców meczów ligowych – od teraz nie tylko zawodnicy z dużych organizacji mają szansę by zaistnieć na scenie.

Polska liga Esportowa to 28 spotkań ligowych pomiędzy pięcioma zaproszonymi drużynami i trzema wyłonionymi podczas kwalifikacji. Każde z nich rozgrywane jest w formacie BO2 (Best of two). Za zwycięstwo zespół nagradzany jest kwotą 1200zł i trzema punktami, zaś w przypadku remisu obie drużyny otrzymują po 600zł i jeden punkt. Po zakończeniu zasadniczej fazy rozgrywek cztery zespoły z największą liczbą punktów awansują do etapu play-off. Sezon zasadniczy po czterech turach kwalifikacji rozpoczął się 7 maja i potrwa do końca początku lipca.

Głównym partnerem wydarzenia oraz transmisji internetowych jest Play. Partnerami technologicznymi Ligi zostały marki: ASUS – dostawca laptopów dla graczy oraz LG – dostawca gamingowych monitorów 21:9. Rozgrywki wspiera także marka orzeźwiających napojów Sprite. Polska Liga Esportowa organizowana jest przez Fantasy Expo.

Komentatorami League of Legends są Damian „Nervarien” Ziaja, Norbert „Dis” Gierczak oraz Łukasz „Leo” Mirek. Komentarzem meczów Counter-Strike: Global Offensive zajmie się Piotr „Izak” Skowyrski, Patryk „easy” Dzięcioł Łukasz „Prawus” Ganczewski.